Sdílet

Tweet

Chybové hlášky Winraru


Dozajista to zná každý, pracně se stahuje nějaký soubor zabalený v raru a když se konečně dostaneme k jeho rozbalení, tak vyskočí chybová hláška - chyba crc. Nejčastěji se setkáváme s dovětkem soubor je poškozen. V takovémto případě nemáme příliš na výběr a je-li to možné, vadný soubor je nejlepší stáhnout znovu. Při větším množství rarů je chybová hláška povětšinou doplněna o číslo toho konkrétního, jenž jí způsobil. Je-li daný archiv doplněn záznamem o opravu dat, můžeme se pokusit chybu opravit. V menu se zvolí Nástroje a klikne se na položku Opravit archiv. Alternativně tuto funkci můžete vyvolat klávesovou zkratkou alt+R.

Další častou možností, proč se setkáváme s touto hláškou, může být špatně zadané heslo archivu. Winrar má tento malý neduh, že i když vepíšeme špatné heslo, projde celým procesem rozbalování a teprve poté na to upozorní. V takovém případě by měla následovat typická kontrola klávesy caps lock, jenž při náhodném stisknutí dokáže solidně potrápit. Je-li tu možnost je mnohem vhodnější samotné heslo ze zdroje zkopírovat přes ctrl+c a poté jen vložit do okénka Winraru ctrl+v. Zamezí se tím možnému překlepu či přehlédnutí velkého písmenka. Jste-li si naprosto jistí, že heslo zadáváte správně a přesto stále dochází k vyhození chyby je pravý okamžik kontaktovat tvůrce zaheslovaného archivu a ujistit se o správnosti hesla. Přeci jen jsme jenom lidi a chyba mohla nastat na jeho straně.

Pokud někdo využívá místo pevného disku na maximum, může se ještě setkat s možnou hláškou chyba při ukládání souboru. V tomto případě nás Winrar vyzve, zda má rozbalování ukončit nebo pokračovat. Neboť je povětšinou příčinou přeplněný disk, je na něm potřeba nejprve uvolnit dostatek místa, než se rozhodneme pokračovat v rozbalování archivu. S touto hláškou se také můžeme setkat, pokud provozujeme svůj operační systém Windows ještě na zastaralém souborovém systému fat, který podporuje soubory pouze do velikosti dvou giga.